Nápady a vynálezy

 

České nápady a vynálezy

Máte rádi příběhy? Ty příběhy můžou být různé, pohádky dětem na dobrou noc. Hororové, aby se dospělí postrašili mezi sebou. Nebo taky poučné, abychom se něco naučili, nebo připomenuli. Na pohádky už moc nejsem, horory nesnáším, mám rád ty poučné příběhy. To co jsem si dnes pro vás připravil se týká několika z mnoha českých nápadů a vynálezů, které se zapsaly do dějin lidstva.

Jedním z takových nápadů je patentka kovový stiskávací knoflík, slangově druk, který usnadňuje životy lidem už od roku 1902, kdy Hynek Puc zkonstruoval stroj, který umožnil strojní vkládání pružiny do středu patentky, což ve výsledku znamenalo zrychlení a slevnění průmyslové výroby.  Oblíbená je proto, že zapínání a rozepínání oděvů na patentky je rychlé, jednoduché a přitom dobře drží.

 

Víte kdo byl Josef Ressel? Je to vynálezce lodního šroubu.

Narodil se v Chrudimi a stal se lesníkem ve službách Rakouska. Lodní šroub vyzkoušel v praxi při své práci lesníka v italském Terstu. Jak to dost často u vynálezců bývá, tak i tento vynález přinesl uznání Resslovi až po jeho smrti v r. 1857.

K odkazu Ressela se hlásí nejen Česká republika, ale také Rakousko a Slovinsko. Josef Ressel kromě lodního šroubu vynalezl také buzolu, pneumatickou potrubní poštu, kuličkové ložisko, šroubový lis pro lisování vína a oleje.

 
Další český nápad je v současné době skutečně celosvětově rozšířen.

Víte, kdy se začaly vyrábět kontaktní čočky? 

Já jsem si myslel, že kontaktní čočky vynalezl Otto Wichterle, ale tento vynález, který změnil svět zdravotnických pomůcek v optice, započal svou dráhu už v roce 1887, kdy se ale vyráběly kontaktní čočky jen ze skla. Postupem času se čočky vylepšovaly, např. změnou materiálu – použití plexiskla, odlitím čočky podle odlitku rohovky apod. V 50. letech min. století pracovali na vývoji nového materiálu Otto Wichterle a jeho asistent Drahoslav Lím. Tady zapracovala náhoda. V roce 1955 jeden den asistent Lím naplánovanou práci nedokončil, jelikož pospíchal na vlak domů. Druhý den ráno zjistil, že se směs syntetizovaného produktu, proměnila v měkkou průhlednou hmotu. Tak byl vynalezen základní materiál pro kontaktní čočky. Wichterle pak objevil, jak kontaktní čočky z tohoto polymeru vyrobit odstředivým litím.  První stroj na výrobu čoček Wichterle vyrobil z dětské stavebnice Merkur.

Bohužel komunisté prodali všechny patenty a licence tohoto vynálezu bez vědomí Wichterleho na Západ.

Víte, čím se proslavil Johann Gregor Mendel?

Působil jako mnich a později jako opat augustiniánského kláštera na Starém Brně.

Svět si ho hlavně pamatuje jako přírodovědce, zakladatele genetiky a objevitele základních zákonů dědičnosti. Bohužel jeho přínos pro biologii byl rozpoznán až více než 20 let po jeho smrti v roce 1884. Základy genetiky, které položil jsou platné stále.

Poslední nápad, který chci zmínit je na světě od roku 1841.

A v Dačicích má pomník. Víte, co tento pomník připomíná? Je to kostka cukru.

Původně se cukr na celém světě vyráběl v homolích, které vážily půl kilogramu i více. Hospodyně si je doma sekáčkem sekaly na menší kousky, jimiž se sladilo. Ke zlomu došlo v roce 1841. Tehdy se – alespoň podle legendy – při porcování cukrové homole poranila žena tehdejšího ředitele cukrovaru v Dačicích. Svému manželovi za to důrazně vyčinila. Kdyby prý za něco stál, už dávno by něco vymyslel. Aby manželku udobřil nechal proto rychle vyrobit několik stovek „pokusných“ kostek cukru. Žena a její přítelkyně si nový vynález tak pochvalovaly, že si dačický cukrovar nechal výrobu kostek patentovat a roku 1843 zahájil jejich výrobu. Kostka cukru se poté rozšířila po celém světě.

Myslím, že nám v současné době chybí silné příběhy lidí, kteří se nezalekli potíží a problémů na jejich cestě.

My Češi jsme pověstní tím, že nadáváme na všechno. A jakoby čekáme na někoho, kdo za nás vyřeší všechny problémy. Nikdo takový neexistuje. Zapomínáme, že mezi námi bylo, je a bude hodně chytrých, šikovných a zručných lidí. Jestli chcete poznat jediného člověka, který vám osobně dokáže pomoci, tak se doma podívejte do zrcadla.

Jirka

11 Odpovědi

 1. Jiří Žilka napsal:

  Thanks

 2. 급전 napsal:

  Absolutely pent subject matter, appreciate it for selective information .대출

 3. 급전 napsal:

  Informative Site… Hello guys here are some links that contains information that you may find useful yourselves. It’s Worth Checking out 급전

 4. 대출 napsal:

  This is exactly what I needed to read today.대출

 5. 대출 napsal:

  I’m inspired by your passion for this subject.급전

 6. 대출 napsal:

  Your blog is a source of inspiration for me, thank you!급전

 7. 급전 napsal:

  Your blog consistently delivers high-quality content. Thank you for the valuable information.대출

 8. 급전 napsal:

  Your insights have broadened my understanding.대출

 9. 급전 napsal:

  Your writing style is both engaging and informative.대출

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Newsletter

Přihlašte se do newsletteru a budete mít přehled o aktuálních informacích.